Amphenol Commercial Products FCC17C37PC4EB
FCC17C37PC4EB picture photo
Mfg. Part Number
FCC17C37PC4EB
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17C37PC4EB.pdf
Availability of FCC17C37PC4EB
QUANTITY
FCC17C37PC4EB Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17C37PC4EB
Internal Part NumberEIS-FCC17C37PC4EB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCC17C37PC4xB.igsFCC17C37PC4xB.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17C37PC4EB
Related LinksFCC17C, FCC17C37PC4EB Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17C37PC4EB Details Description
Related parts for FCC17C37PC4EB
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 1.6A 388 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 16V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 140 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 441MA 630 MOHM datasheet.pdf
LED INDICATOR 6MM FLUSH 2VDC IP6 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
100000UF 25V 65X105MM 85C 15000H datasheet.pdf