Amphenol Commercial Products FCC17C37SA40B
FCC17C37SA40B picture photo
Mfg. Part Number
FCC17C37SA40B
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17C37SA40B.pdf
Availability of FCC17C37SA40B
QUANTITY
FCC17C37SA40B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17C37SA40B
Internal Part NumberEIS-FCC17C37SA40B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCC17C37SA4xB.igsFCC17C37SA4xB.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Mounting Brackets
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17C37SA40B
Related LinksFCC17C, FCC17C37SA40B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17C37SA40B Details Description
Related parts for FCC17C37SA40B
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC DAC 13BIT DUAL LP SER 16-QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.683K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V D618SL datasheet.pdf
CLASS II DESKTOP 12V 40W datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS datasheet.pdf