Amphenol Commercial Products FCC17C37SB44B
FCC17C37SB44B picture photo
Mfg. Part Number
FCC17C37SB44B
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17C37SB44B.pdf
Availability of FCC17C37SB44B
QUANTITY
FCC17C37SB44B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17C37SB44B
Internal Part NumberEIS-FCC17C37SB44B
Industrial Solutions
3D ModelFCC17C37SB4xB.igsFCC17C37SB4xB.stp
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Mounting Brackets
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17C37SB44B
Related LinksFCC17C, FCC17C37SB44B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17C37SB44B Details Description
Related parts for FCC17C37SB44B
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
LED 5MM VERT SUP CLEAR GRN PCMNT datasheet.pdf
RES MO 1/2W 2.4K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
MIC REC CONTACT datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 500W datasheet.pdf
CONN RECEPT 45POS PLUG datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf