Amphenol Commercial Products FCC17C37SB610
FCC17C37SB610 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17C37SB610
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17C37SB610.pdf
Availability of FCC17C37SB610
QUANTITY
FCC17C37SB610 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17C37SB610
Internal Part NumberEIS-FCC17C37SB610
Industrial Solutions
3D ModelFCC17C37SB6x0.igsFCC17C37SB6x0.stp
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17C37SB610
Related LinksFCC17C, FCC17C37SB610 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17C37SB610 Details Description
Related parts for FCC17C37SB610
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.25A 16SOIC datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 10V 24MM RADIAL datasheet.pdf
PHOTOINTER OPIC SLOT 5.0MM PCB datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFK17A/AE17/AFK17A datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMA datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT RCPT SOC-TSLINK SMPLX datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 33MA 23 OHM SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf