Amphenol Commercial Products FCC17C37SB69B
FCC17C37SB69B picture photo
Mfg. Part Number
FCC17C37SB69B
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17C37SB69B.pdf
Availability of FCC17C37SB69B
QUANTITY
FCC17C37SB69B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17C37SB69B
Internal Part NumberEIS-FCC17C37SB69B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCC17C37SB6xB.igsFCC17C37SB6xB.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Mounting Brackets
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17C37SB69B
Related LinksFCC17C, FCC17C37SB69B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17C37SB69B Details Description
Related parts for FCC17C37SB69B
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER R/A DUAL 62POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT W/SCREW 50POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 49MM datasheet.pdf
HEATSHRINK 19.0MM ID 50MM L datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 15.9VC P600 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
M2R88S88S-0101 201 datasheet.pdf
TV 11C 11#12 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf