Amphenol Commercial Products FCC17C37SC29B
FCC17C37SC29B picture photo
Mfg. Part Number
FCC17C37SC29B
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17C37SC29B.pdf
Availability of FCC17C37SC29B
QUANTITY
FCC17C37SC29B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17C37SC29B
Internal Part NumberEIS-FCC17C37SC29B
Industrial Solutions
3D ModelFCC17C37SC2xB.igsFCC17C37SC2xB.stp
Standard Package60
SeriesFCC17
PackagingBulk
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Mounting Brackets
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17C37SC29B
Related LinksFCC17C, FCC17C37SC29B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17C37SC29B Details Description
Related parts for FCC17C37SC29B
IC I/O CONTROLLER 128-QFP datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
L37-3 SHEET 640X320X10MM W/ADH datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 8V SMD datasheet.pdf
IC SBC CAN HS 3.3V 32SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE DUCT JUNCTION SPILL-OVER datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf