Amphenol Commercial Products FCE17A15PA21B
FCE17A15PA21B picture photo
Mfg. Part Number
FCE17A15PA21B
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17A15PA21B.pdf
Availability of FCE17A15PA21B
QUANTITY
FCE17A15PA21B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17A15PA21B
Internal Part NumberEIS-FCE17A15PA21B
Industrial Solutions
3D ModelFCE17A15PA2xB.igsFCE17A15PA2xB.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17A15PA21B
Related LinksFCE17A, FCE17A15PA21B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17A15PA21B Details Description
Related parts for FCE17A15PA21B
IC MULTIPLEXER 2X1 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 26.5V datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:8 266MHZ 24TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 698 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
C/A, CXP MPO - 3 QSFP MPO, 24F, datasheet.pdf
300UF 250V 25.7X92.5 85C AXI datasheet.pdf