Amphenol Commercial Products FCE17A15PA24B
FCE17A15PA24B picture photo
Mfg. Part Number
FCE17A15PA24B
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17A15PA24B.pdf
Availability of FCE17A15PA24B
QUANTITY
FCE17A15PA24B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17A15PA24B
Internal Part NumberEIS-FCE17A15PA24B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17A15PA2xB.igsFCE17A15PA2xB.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17A15PA24B
Related LinksFCE17A, FCE17A15PA24B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17A15PA24B Details Description
Related parts for FCE17A15PA24B
IC REG LDO 1.5V 1.5A TO252-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 100MA 277VAC RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.235V 8SOIC datasheet.pdf
IC PC MAIN CLOCK CK505 32VFQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 3.79 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
WIDE INPUT OFFLINE LED DRIVER datasheet.pdf
CM RELAY 1 FORM A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS CABLE PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf