Amphenol Commercial Products FCE17A15PA490
FCE17A15PA490 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17A15PA490
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17A15PA490.pdf
Availability of FCE17A15PA490
QUANTITY
FCE17A15PA490 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17A15PA490
Internal Part NumberEIS-FCE17A15PA490
Industrial Solutions
3D ModelFCE17A15PA4x0.igsFCE17A15PA4x0.stp
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter, Grounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17A15PA490
Related LinksFCE17A, FCE17A15PA490 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17A15PA490 Details Description
Related parts for FCE17A15PA490
SOLDER NO-CLEAN 28AWG 63/37 1LB datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
WIRE END PLATES FOR TOP MANAGERS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
IC SDRAM 16MBIT 166MHZ 60VFBGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000000MHZ SMD datasheet.pdf
IC SDRAM 16M X 16 2.5V 66TSOP datasheet.pdf