Amphenol Commercial Products FCE17A15PC2E0
FCE17A15PC2E0 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17A15PC2E0
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17A15PC2E0.pdf
Availability of FCE17A15PC2E0
QUANTITY
FCE17A15PC2E0 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17A15PC2E0
Internal Part NumberEIS-FCE17A15PC2E0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17A15PC2x0.igsFCE17A15PC2x0.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17A15PC2E0
Related LinksFCE17A, FCE17A15PC2E0 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17A15PC2E0 Details Description
Related parts for FCE17A15PC2E0
IC PROGRAM 4.300V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC REGISTERED HEX 6-BIT 28-PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 8POS GOLD PCB datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
SCREWABLE TERMINAL POST datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 102 TYPE D 37POS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 40W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 1.25W DO214AC datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf