Amphenol Commercial Products FCE17A15PC4D0
FCE17A15PC4D0 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17A15PC4D0
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17A15PC4D0.pdf
Availability of FCE17A15PC4D0
QUANTITY
FCE17A15PC4D0 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17A15PC4D0
Internal Part NumberEIS-FCE17A15PC4D0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17A15PC4x0.igsFCE17A15PC4x0.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17A15PC4D0
Related LinksFCE17A, FCE17A15PC4D0 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17A15PC4D0 Details Description
Related parts for FCE17A15PC4D0
TRANS PNP DARL 60V 5A TO-220 datasheet.pdf
LABEL HOLDER LEGEND FLAT ROUND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 10.21NS 332CSBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
RES 8.192K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf