Bourns Inc. SRR5028-390Y
SRR5028-390Y picture photo
Mfg. Part Number
SRR5028-390Y
Brief Description
FIXED IND 39UH 860MA 210 MOHM
Datasheet Download
SRR5028-390Y.pdf
Availability of SRR5028-390Y
QUANTITY
SRR5028-390Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR5028-390Y
Internal Part NumberEIS-SRR5028-390Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSRR5028 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRR5028
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±30%
Current Rating860mA
Current - Saturation720mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)210 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant13MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2323 (5858 Metric)
Size / Dimension0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR5028-390Y
Related LinksSRR502, SRR5028-390Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR5028-390Y Details Description
Related parts for SRR5028-390Y
IC FPGA 112 I/O 160PQFP datasheet.pdf
INDUSTRIAL SCOPEMETER 40MHZ datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
IMPACT BP 4X16 GR SN/PB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 256POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
SLIT ADHESIVE SLEEVE .16" DIA datasheet.pdf
AIR FEED ASSY datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf