Rohm Semiconductor MTZJT-726.8C
MTZJT-726.8C picture photo
Mfg. Part Number
MTZJT-726.8C
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO34
Datasheet Download
MTZJT-726.8C.pdf
Availability of MTZJT-726.8C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MTZJT-726.8C Order Process
Ship out your order
Specifications of MTZJT-726.8C
Internal Part NumberEIS-MTZJT-726.8C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Aug/2014
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±3%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 3.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AG, DO-34, Axial
Supplier Device PackageMSD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTZJT-726.8C
Related LinksMTZJT-, MTZJT-726.8C Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MTZJT-726.8C Details Description
Related parts for MTZJT-726.8C
RES 200 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD605 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 90W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V DO35 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf