Amphenol Commercial Products FCE17A15PE490
FCE17A15PE490 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17A15PE490
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
FCE17A15PE490.pdf
Availability of FCE17A15PE490
QUANTITY
FCE17A15PE490 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17A15PE490
Internal Part NumberEIS-FCE17A15PE490
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17A15PE4x0.igsFCE17A15PE4x0.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17A15PE490
Related LinksFCE17A, FCE17A15PE490 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17A15PE490 Details Description
Related parts for FCE17A15PE490
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 36V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X12 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 19.2V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf