Amphenol Commercial Products FCE17A15PE490
FCE17A15PE490 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17A15PE490
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
FCE17A15PE490.pdf
Availability of FCE17A15PE490
QUANTITY
FCE17A15PE490 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17A15PE490
Internal Part NumberEIS-FCE17A15PE490
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17A15PE4x0.igsFCE17A15PE4x0.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17A15PE490
Related LinksFCE17A, FCE17A15PE490 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17A15PE490 Details Description
Related parts for FCE17A15PE490
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 162KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 3.3K OHM 16DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1W 9V 4DIP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 24AWG 100' datasheet.pdf
SPARE PART datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.1A 159 MOHM datasheet.pdf