Amphenol Commercial Products FCE17A15PM410
FCE17A15PM410 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17A15PM410
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
FCE17A15PM410.pdf
Availability of FCE17A15PM410
QUANTITY
FCE17A15PM410 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17A15PM410
Internal Part NumberEIS-FCE17A15PM410
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilter D-Sub
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17A15PM4x0.igsFCE17A15PM4x0.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesFilter, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17A15PM410
Related LinksFCE17A, FCE17A15PM410 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17A15PM410 Details Description
Related parts for FCE17A15PM410
IC REG LDO 12V 1A TO220-4 datasheet.pdf
IC DSP CONTROLLER 16BIT 260-BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 1A TO220-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.15A 5SON datasheet.pdf
EMULATOR MCU FOR A-VERSION 38C2 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" STACKER datasheet.pdf
ULTREX 5/7.5 REC 5P datasheet.pdf
IC FPGA 304 I/O 484BGA datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf