Amphenol Commercial Products FCE17A15SA41B
FCE17A15SA41B picture photo
Mfg. Part Number
FCE17A15SA41B
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17A15SA41B.pdf
Availability of FCE17A15SA41B
QUANTITY
FCE17A15SA41B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17A15SA41B
Internal Part NumberEIS-FCE17A15SA41B
Industrial Solutions
3D ModelFCE17A15SA4xB.igsFCE17A15SA4xB.stp
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Mounting Brackets
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17A15SA41B
Related LinksFCE17A, FCE17A15SA41B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17A15SA41B Details Description
Related parts for FCE17A15SA41B
SX52 CON CARNE GAME datasheet.pdf
CONN HEADER 104PS DL 1MM R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" WW datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
TERMINAL BLK 21POS 5MM VERT BLUE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf