Micro Commercial Components (MCC) 5.0SMLJ24A-TP
5.0SMLJ24A-TP picture photo
Mfg. Part Number
5.0SMLJ24A-TP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC
Datasheet Download
5.0SMLJ24A-TP.pdf
Availability of 5.0SMLJ24A-TP
QUANTITY
5.0SMLJ24A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 5.0SMLJ24A-TP
Internal Part NumberEIS-5.0SMLJ24A-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
Featured ProductSurface Mount TVS
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)129A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5.0SMLJ24A-TP
Related Links5.0SML, 5.0SMLJ24A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
5.0SMLJ24A-TP Details Description
Related parts for 5.0SMLJ24A-TP
OSC 3.3V PROG CMOS TRI ST 100PPM datasheet.pdf