Amphenol Commercial Products FCE17A15SC490
FCE17A15SC490 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17A15SC490
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17A15SC490.pdf
Availability of FCE17A15SC490
QUANTITY
FCE17A15SC490 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17A15SC490
Internal Part NumberEIS-FCE17A15SC490
Industrial Solutions
3D ModelFCE17A15SC4x0.igsFCE17A15SC4x0.stp
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17A15SC490
Related LinksFCE17A, FCE17A15SC490 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17A15SC490 Details Description
Related parts for FCE17A15SC490
IC REG LDO 3.3V 1A TO220FP-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
FUSE 12A 240V TYPE T BRITISH datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100 STR 30AU datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 6SON datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 44POS 2MM T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 25POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 96POS GOLD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf