Amphenol Commercial Products FCE17B25PE290
FCE17B25PE290 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17B25PE290
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
FCE17B25PE290.pdf
Availability of FCE17B25PE290
QUANTITY
FCE17B25PE290 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17B25PE290
Internal Part NumberEIS-FCE17B25PE290
Industrial Solutions
3D ModelFCE17B25PE2x0.igsFCE17B25PE2x0.stp
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17B25PE290
Related LinksFCE17B, FCE17B25PE290 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17B25PE290 Details Description
Related parts for FCE17B25PE290
RES SMD 523K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-SOIC datasheet.pdf
RES 0.274 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
TV 99C 97#22D 2#8(QUAD) PIN PL datasheet.pdf
PWR SUPPLY 25W 1400MA 12V datasheet.pdf