Amphenol Commercial Products FCE17B25SA200
FCE17B25SA200 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17B25SA200
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17B25SA200.pdf
Availability of FCE17B25SA200
QUANTITY
FCE17B25SA200 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17B25SA200
Internal Part NumberEIS-FCE17B25SA200
Industrial Solutions
3D ModelFCE17B25SA2x0.igsFCE17B25SA2x0.stp
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17B25SA200
Related LinksFCE17B, FCE17B25SA200 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17B25SA200 Details Description
Related parts for FCE17B25SA200
IC FPSLIC 10K GATE 25MHZ 144LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
15P MTA156 CONN ASSY 22AWG LF datasheet.pdf
INSERT STRIP SHEET 200 SECTION datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 2K FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES 82 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 5CIRC .437 datasheet.pdf
8200UF 25V 35X105 85C ST datasheet.pdf