Amphenol Commercial Products FCE17B25SC240
FCE17B25SC240 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17B25SC240
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17B25SC240.pdf
Availability of FCE17B25SC240
QUANTITY
FCE17B25SC240 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17B25SC240
Internal Part NumberEIS-FCE17B25SC240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17B25SC2x0.igsFCE17B25SC2x0.stp
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17B25SC240
Related LinksFCE17B, FCE17B25SC240 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17B25SC240 Details Description
Related parts for FCE17B25SC240
IC REG LDO -8V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
BACKSHELL 9POS 60DEG METAL PLAS datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.32V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.17K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V HCSL 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf