Amphenol Commercial Products FCE17C37PA60B
FCE17C37PA60B picture photo
Mfg. Part Number
FCE17C37PA60B
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17C37PA60B.pdf
Availability of FCE17C37PA60B
QUANTITY
FCE17C37PA60B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17C37PA60B
Internal Part NumberEIS-FCE17C37PA60B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17C37PA6xB.igsFCE17C37PA6xB.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17C37PA60B
Related LinksFCE17C, FCE17C37PA60B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17C37PA60B Details Description
Related parts for FCE17C37PA60B
CONNECTOR EUROSOCKET STRAIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 550KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HM2DK1247PLF DISCR.KEY PLUG datasheet.pdf
RES SMD 1.65M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW SOD80 datasheet.pdf
MONO CRIMP SUBMIN COAX datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf