Amphenol Commercial Products FCE17C37PA640
FCE17C37PA640 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17C37PA640
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17C37PA640.pdf
Availability of FCE17C37PA640
QUANTITY
FCE17C37PA640 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17C37PA640
Internal Part NumberEIS-FCE17C37PA640
Industrial Solutions
3D ModelFCE17C37PA6x0.igsFCE17C37PA6x0.stp
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter, Grounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17C37PA640
Related LinksFCE17C, FCE17C37PA640 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17C37PA640 Details Description
Related parts for FCE17C37PA640
CONN CARD EXTEND 80POS 1MM SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 3% 400VDC RAD datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.001K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 85.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN 2POS 1.5MM CRIMP datasheet.pdf