Yageo RT0805FRE0719K6L
RT0805FRE0719K6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE0719K6L
Brief Description
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE0719K6L.pdf
Availability of RT0805FRE0719K6L
QUANTITY
RT0805FRE0719K6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE0719K6L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE0719K6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE0719K6L
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE0719K6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE0719K6L Details Description
Related parts for RT0805FRE0719K6L
IC CAN TRANSCEIVER HS 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.65M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RES 12.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 480MA 2.84 OHM datasheet.pdf
IC FLASH 256KB 8TSSOP datasheet.pdf
HIGH VOLTAGE 30AMPS DPDT 24VDC datasheet.pdf