Amphenol Commercial Products FCE17C37PE490
FCE17C37PE490 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17C37PE490
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
FCE17C37PE490.pdf
Availability of FCE17C37PE490
QUANTITY
FCE17C37PE490 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17C37PE490
Internal Part NumberEIS-FCE17C37PE490
Industrial Solutions
3D ModelFCE17C37PE4x0.igsFCE17C37PE4x0.stp
Standard Package50
SeriesFCE17
PackagingTray
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17C37PE490
Related LinksFCE17C, FCE17C37PE490 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17C37PE490 Details Description
Related parts for FCE17C37PE490
IC OPAMP GP 14KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
REG SW 15V 2A ADJ VERT T/H 12SIP datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
RES 511K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
WEB THIN CLIENT UPGRD (2-4) datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 45 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE PIN datasheet.pdf