Amphenol Commercial Products FCE17C37PM290
FCE17C37PM290 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17C37PM290
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
FCE17C37PM290.pdf
Availability of FCE17C37PM290
QUANTITY
FCE17C37PM290 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17C37PM290
Internal Part NumberEIS-FCE17C37PM290
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilter D-Sub
Industrial Solutions
3D ModelFCE17C37PM2x0.igsFCE17C37PM2x0.stp
Standard Package50
SeriesFCE17
PackagingTray
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesFilter, Grounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17C37PM290
Related LinksFCE17C, FCE17C37PM290 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17C37PM290 Details Description
Related parts for FCE17C37PM290
TERM DUAL DK 4/750 TS32 PA BG datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMB datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
FULLY POTTED LIMIT SWES datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 3.81MM GRN R/A datasheet.pdf