Amphenol Commercial Products FCE17C37PM600
FCE17C37PM600 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17C37PM600
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
FCE17C37PM600.pdf
Availability of FCE17C37PM600
QUANTITY
FCE17C37PM600 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17C37PM600
Internal Part NumberEIS-FCE17C37PM600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilter D-Sub
Industrial Solutions
3D ModelFCE17C37PM6x0.igsFCE17C37PM6x0.stp
Standard Package50
SeriesFCE17
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder Cup
FeaturesFilter, Grounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A