Amphenol Commercial Products FCE17C37PN200
FCE17C37PN200 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17C37PN200
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
FCE17C37PN200.pdf
Availability of FCE17C37PN200
QUANTITY
FCE17C37PN200 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17C37PN200
Internal Part NumberEIS-FCE17C37PN200
Industrial Solutions
3D ModelFCE17C37PN2x0.igsFCE17C37PN2x0.stp
Standard Package60
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17C37PN200
Related LinksFCE17C, FCE17C37PN200 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17C37PN200 Details Description
Related parts for FCE17C37PN200
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.9A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
KIT EVAL LM3S9B90 CODE COMPOSER datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
LED IND 8MM BLUE 12VDC 20MA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 5W datasheet.pdf
ANTENNA 1850-1990MHZ 5DBI N FML datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 76 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN HOOD SHELL SIDE ENTRY M32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 28POS datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V CH 0402 datasheet.pdf