Amphenol Commercial Products FCE17C37SB410
FCE17C37SB410 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17C37SB410
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17C37SB410.pdf
Availability of FCE17C37SB410
QUANTITY
FCE17C37SB410 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17C37SB410
Internal Part NumberEIS-FCE17C37SB410
Industrial Solutions
3D ModelFCE17C37SB4x0.igsFCE17C37SB4x0.stp
Standard Package60
SeriesFCE17
PackagingBulk
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17C37SB410
Related LinksFCE17C, FCE17C37SB410 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17C37SB410 Details Description
Related parts for FCE17C37SB410
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 5A 9V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7.5A 115V datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR 36TQFN datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 62 OHM 5W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SER 40-LFCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS VERT .4MM SMD datasheet.pdf
RES 89.8K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 39MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf