Rohm Semiconductor MCR25JZHFLR270
MCR25JZHFLR270 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHFLR270
Brief Description
RES SMD 0.27 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHFLR270.pdf
Availability of MCR25JZHFLR270
QUANTITY
MCR25JZHFLR270 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHFLR270
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHFLR270
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHFLR270
Related LinksMCR25JZ, MCR25JZHFLR270 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHFLR270 Details Description
Related parts for MCR25JZHFLR270
RES SMD 4.75KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LAMP INCANDESCENT 24V 25MA LB datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS .100 RT/A DUAL datasheet.pdf
INSERT FEMALE 10POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 56POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 120V 44A TDSON-8 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .102M 37POS datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 110NS 64FBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf