Amphenol Commercial Products FCE17C37SC6EB
FCE17C37SC6EB picture photo
Mfg. Part Number
FCE17C37SC6EB
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17C37SC6EB.pdf
Availability of FCE17C37SC6EB
QUANTITY
FCE17C37SC6EB Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17C37SC6EB
Internal Part NumberEIS-FCE17C37SC6EB
Industrial Solutions
3D ModelFCE17C37SC6xB.igsFCE17C37SC6xB.stp
Standard Package60
SeriesFCE17
PackagingBulk
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Mounting Brackets
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17C37SC6EB
Related LinksFCE17C, FCE17C37SC6EB Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17C37SC6EB Details Description
Related parts for FCE17C37SC6EB
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 4K 8-QFN datasheet.pdf
BATTERY PACK 12.0V 3100MAH NIMH datasheet.pdf
CAP CER 470PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CONN BTB RECPT 50 POS SMD datasheet.pdf
MICRO 15 SKT 18" RBW datasheet.pdf