Amphenol Commercial Products FCE17C37SE400
FCE17C37SE400 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17C37SE400
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
FCE17C37SE400.pdf
Availability of FCE17C37SE400
QUANTITY
FCE17C37SE400 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17C37SE400
Internal Part NumberEIS-FCE17C37SE400
Industrial Solutions
3D ModelFCE17C37SE4x0.igsFCE17C37SE4x0.stp
Standard Package50
SeriesFCE17
PackagingTray
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17C37SE400
Related LinksFCE17C, FCE17C37SE400 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17C37SE400 Details Description
Related parts for FCE17C37SE400
Crystal 40.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 54.9KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 62.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf