Fairchild Semiconductor FCH20N60
FCH20N60 picture photo
Mfg. Part Number
FCH20N60
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 20A TO-247
Datasheet Download
FCH20N60.pdf
Availability of FCH20N60
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FCH20N60 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCH20N60
Internal Part NumberEIS-FCH20N60
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSuperFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs98nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3080pF @ 25V
Power - Max208W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCH20N60
Related LinksFCH2, FCH20N60 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FCH20N60 Details Description
Related parts for FCH20N60
EVAL MOD FOR TLV2556 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 1MBPS SD 36-TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
GDT 260V 20% 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW 3DFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 1000VDC datasheet.pdf