Fairchild Semiconductor FCH20N60
FCH20N60 picture photo
Mfg. Part Number
FCH20N60
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 20A TO-247
Datasheet Download
FCH20N60.pdf
Availability of FCH20N60
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FCH20N60 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCH20N60
Internal Part NumberEIS-FCH20N60
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSuperFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs98nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3080pF @ 25V
Power - Max208W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCH20N60
Related LinksFCH2, FCH20N60 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FCH20N60 Details Description
Related parts for FCH20N60
DIODE ZENER 16.7V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 14POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT416 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
BOARD SAR ADC LTC2308 datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABINET 10 PIECES COOLING PANEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf