Fairchild Semiconductor FCH25N60N
FCH25N60N picture photo
Mfg. Part Number
FCH25N60N
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 25A TO-247
Datasheet Download
FCH25N60N.pdf
Availability of FCH25N60N
QUANTITY
FCH25N60N Order Process
Ship out your order
Specifications of FCH25N60N
Internal Part NumberEIS-FCH25N60N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSupreMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C25A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs126 mOhm @ 12.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs74nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3352pF @ 100V
Power - Max216W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCH25N60N
Related LinksFCH2, FCH25N60N Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FCH25N60N Details Description
Related parts for FCH25N60N
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 1.25MM 17POS CBL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS T/H GOLD datasheet.pdf