Cornell Dubilier Electronics FCN1206A182J-H2
FCN1206A182J-H2 picture photo
Mfg. Part Number
FCN1206A182J-H2
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1800PF 5% 100VDC 1206
Datasheet Download
FCN1206A182J-H2.pdf
Availability of FCN1206A182J-H2
QUANTITY
FCN1206A182J-H2 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCN1206A182J-H2
Internal Part NumberEIS-FCN1206A182J-H2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesFCN
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.051" (1.30mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCN1206A182J-H2
Related LinksFCN1206, FCN1206A182J-H2 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCN1206A182J-H2 Details Description
Related parts for FCN1206A182J-H2
SENSOR CURRENT HALL 15A DC datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA PLUG TO SMB JACK datasheet.pdf
CAP MICA 5000PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 65MSPS 32LFCSP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 229 TYPE D 37POS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf