Sprague Goodman GMD20200
GMD20200 picture photo
Mfg. Part Number
GMD20200
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIM 4-20PF 175V THRU HOLE
Datasheet Download
GMD20200.pdf
Availability of GMD20200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GMD20200 Order Process
Ship out your order
Specifications of GMD20200
Internal Part NumberEIS-GMD20200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package14
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
SeriesGMD
PackagingBulk
Capacitance Range4 ~ 20pF
Adjustment TypeSide Adjustment
Voltage - Rated175V
Size / Dimension0.531" L x 0.375" W (13.50mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)0.720" (18.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GMD20200
Related LinksGMD2, GMD20200 Datasheet, Sprague Goodman Distributor
GMD20200 Details Description
Related parts for GMD20200
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED CBI 3MM GN/GN/GN/RED QUAD RA datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SPRING datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 20POS THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 200MW SOD323 datasheet.pdf
SENSOR VIBRATION datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf