Cornell Dubilier Electronics FCN1913A153K-E1
FCN1913A153K-E1 picture photo
Mfg. Part Number
FCN1913A153K-E1
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 10% 100VDC 1913
Datasheet Download
FCN1913A153K-E1.pdf
Availability of FCN1913A153K-E1
QUANTITY
FCN1913A153K-E1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCN1913A153K-E1
Internal Part NumberEIS-FCN1913A153K-E1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesFCN
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1913 (4833 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCN1913A153K-E1
Related LinksFCN1913, FCN1913A153K-E1 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCN1913A153K-E1 Details Description
Related parts for FCN1913A153K-E1
16 KEY CALCULATOR FORMAT BLACK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT HSG 4POS BLACK 0.250 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
PANEL PLASTIC 6.52X2.68X.14" datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI 2-12 datasheet.pdf
TERMINAL WPDB 35/16/6/N 1/2/5/11 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 400MA 3.2 OHM TH datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf