Amphenol Industrial MS3124P12-10PLC
MS3124P12-10PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3124P12-10PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
MS3124P12-10PLC.pdf
Availability of MS3124P12-10PLC
QUANTITY
MS3124P12-10PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3124P12-10PLC
Internal Part NumberEIS-MS3124P12-10PLC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesPotted
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3124P12-10PLC
Related LinksMS3124P, MS3124P12-10PLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3124P12-10PLC Details Description
Related parts for MS3124P12-10PLC
RES 18.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3A 31 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
BOARD TERMINATOR J1 PARALLEL datasheet.pdf
CENTER SECTION 1.5 147X176X140MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 412 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf