Cornell Dubilier Electronics FCN1913E182K-E1
FCN1913E182K-E1 picture photo
Mfg. Part Number
FCN1913E182K-E1
Brief Description
CAP FILM 1800PF 10% 250VDC 1913
Datasheet Download
FCN1913E182K-E1.pdf
Availability of FCN1913E182K-E1
QUANTITY
FCN1913E182K-E1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCN1913E182K-E1
Internal Part NumberEIS-FCN1913E182K-E1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesFCN
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1913 (4833 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCN1913E182K-E1
Related LinksFCN1913, FCN1913E182K-E1 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCN1913E182K-E1 Details Description
Related parts for FCN1913E182K-E1
CONN RECEPT 3POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 09POS R/A datasheet.pdf
RELAY SSR 35A W/HEATSINK AC IN datasheet.pdf