Cornell Dubilier Electronics FCN1913H104J
FCN1913H104J picture photo
Mfg. Part Number
FCN1913H104J
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC 1913
Datasheet Download
FCN1913H104J.pdf
Availability of FCN1913H104J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FCN1913H104J Order Process
Ship out your order
Specifications of FCN1913H104J
Internal Part NumberEIS-FCN1913H104J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLFCN Series Obs 16/Sept/2011
Standard Package500
SeriesFCN
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1913 (4833 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.102" (2.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCN1913H104J
Related LinksFCN191, FCN1913H104J Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCN1913H104J Details Description
Related parts for FCN1913H104J
SCREWDRIVER SLOT 1.2X8MM 10.5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SMD datasheet.pdf
SLOTTED BACKPLANE datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
OSC VCXO 96.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
PLC SPLITTER 1X64 P-GRADE 3M datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf