Cornell Dubilier Electronics FCN2416C474J-D4
FCN2416C474J-D4 picture photo
Mfg. Part Number
FCN2416C474J-D4
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 5% 16VDC 2416
Datasheet Download
FCN2416C474J-D4.pdf
Availability of FCN2416C474J-D4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FCN2416C474J-D4 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCN2416C474J-D4
Internal Part NumberEIS-FCN2416C474J-D4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLFCN Series Obs 16/Sept/2011
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC16V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2416 (6041 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCN2416C474J-D4
Related LinksFCN2416, FCN2416C474J-D4 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCN2416C474J-D4 Details Description
Related parts for FCN2416C474J-D4
CTRLR TEMP SSR 240V 25A AC OUT datasheet.pdf
VARISTOR 10V 30A 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 510K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN HDR 192POS 1.27MM STR AU datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf