Cornell Dubilier Electronics FCN2416H124J-D1
FCN2416H124J-D1 picture photo
Mfg. Part Number
FCN2416H124J-D1
Brief Description
CAP FILM 0.12UF 5% 50VDC 2416
Datasheet Download
FCN2416H124J-D1.pdf
Availability of FCN2416H124J-D1
QUANTITY
FCN2416H124J-D1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCN2416H124J-D1
Internal Part NumberEIS-FCN2416H124J-D1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2416 (6041 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCN2416H124J-D1
Related LinksFCN2416, FCN2416H124J-D1 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCN2416H124J-D1 Details Description
Related parts for FCN2416H124J-D1
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 680MA 432 MOHM datasheet.pdf
HV BCM BUS CONVERT 48V 325W datasheet.pdf
KIT FIREWIRE/ILINK PORT PROTECT datasheet.pdf
KIT STARTER LEOPARD GECKO datasheet.pdf
PHENOLIC AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS SMT R/A GOLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf