Cornell Dubilier Electronics FCN2416H224J
FCN2416H224J picture photo
Mfg. Part Number
FCN2416H224J
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 5% 50VDC 2416
Datasheet Download
FCN2416H224J.pdf
Availability of FCN2416H224J
QUANTITY
FCN2416H224J Order Process
Ship out your order
Specifications of FCN2416H224J
Internal Part NumberEIS-FCN2416H224J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
SeriesFCN
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2416 (6041 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCN2416H224J
Related LinksFCN241, FCN2416H224J Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCN2416H224J Details Description
Related parts for FCN2416H224J
AC/DC CONVERTER 48V 75W datasheet.pdf
IC CPLD 72MC 7.5NS 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CA,62.5,MTRJ-SC datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 576 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
IC SDRAM 256MB 133MHZ CL2 90BGA datasheet.pdf