Vishay/Dale RCP0603W75R0JS2
RCP0603W75R0JS2 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603W75R0JS2
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603W75R0JS2.pdf
Availability of RCP0603W75R0JS2
QUANTITY
RCP0603W75R0JS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603W75R0JS2
Internal Part NumberEIS-RCP0603W75R0JS2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.58mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603W75R0JS2
Related LinksRCP0603, RCP0603W75R0JS2 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603W75R0JS2 Details Description
Related parts for RCP0603W75R0JS2
RELAY OPTOMOS 750MA SP-NO 800V datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
LAMP T1-3/4 MIDGET FLANGE BASE datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf