Cornell Dubilier Electronics FCN2416H224J
FCN2416H224J picture photo
Mfg. Part Number
FCN2416H224J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 5% 50VDC 2416
Datasheet Download
FCN2416H224J.pdf
Availability of FCN2416H224J
QUANTITY
FCN2416H224J Order Process
Ship out your order
Specifications of FCN2416H224J
Internal Part NumberEIS-FCN2416H224J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesFCN
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2416 (6041 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCN2416H224J
Related LinksFCN241, FCN2416H224J Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCN2416H224J Details Description
Related parts for FCN2416H224J
JUMPER-H1507TR/A3048A/X 4" datasheet.pdf
VARISTOR 19.8V 120A 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 27SOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf