Cornell Dubilier Electronics FCN2420E823K
FCN2420E823K picture photo
Mfg. Part Number
FCN2420E823K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.082UF 10% 250VDC 2420
Datasheet Download
FCN2420E823K.pdf
Availability of FCN2420E823K
QUANTITY
FCN2420E823K Order Process
Ship out your order
Specifications of FCN2420E823K
Internal Part NumberEIS-FCN2420E823K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesFCN
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2420 (6050 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCN2420E823K
Related LinksFCN242, FCN2420E823K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCN2420E823K Details Description
Related parts for FCN2420E823K
RES SMD 340 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN ASSY TOP ENTRY 16POS PG21 datasheet.pdf
CABLE W/CORE PLUG-PLUG LAZH 5M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf