Cornell Dubilier Electronics FCN6040E824K
FCN6040E824K picture photo
Mfg. Part Number
FCN6040E824K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.82UF 10% 250VDC 6039
Datasheet Download
FCN6040E824K.pdf
Availability of FCN6040E824K
QUANTITY
FCN6040E824K Order Process
Ship out your order
Specifications of FCN6040E824K
Internal Part NumberEIS-FCN6040E824K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesFCN
PackagingBulk
Capacitance0.82µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6039 (1510 Metric)
Size / Dimension0.598" L x 0.394" W (15.20mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.174" (4.42mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCN6040E824K
Related LinksFCN604, FCN6040E824K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCN6040E824K Details Description
Related parts for FCN6040E824K
RES SMD 324 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE 1A HSNG 90DEG CATHODE CONN datasheet.pdf
SEALING SLEEVE 2.75X1X0.35" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER SOT23-6 datasheet.pdf
D4N-2ARE datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 620MA 250 MOHM datasheet.pdf