Vishay/Dale RN55E2772BBSL
RN55E2772BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2772BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2772BBSL.pdf
Availability of RN55E2772BBSL
QUANTITY
RN55E2772BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2772BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2772BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2772BBSL
Related LinksRN55E2, RN55E2772BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2772BBSL Details Description
Related parts for RN55E2772BBSL
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
TIGHTENING TOOL datasheet.pdf
RES 6.20K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 2K OHM 1505 datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf